cocuklar-gece-uyumadan-sut-icen-cocuk

Çocukların Süt İçerek Hemen Yatması

1 Puan2 Puan3 Puan4 Puan5 Puan (Bu yazıya oy vermek ister misiniz?)
Loading...

Atatürk Üniversitesi (AÜ) Ziraat Fakültesi Gıda Mühendisi Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Salih Özdemir, yalnızca kalsiyumu almanın değil, onu vücuda lokalize etmenin de gerekli olduğunu söyleyerek, kalsiyum alınmasının ardından kesinlikle hareket edilmesi gerektiğini ifade etti.

Süt ve süt ürünleri üstünde bilimsel araştırmalar yürüten Özdemir, kalsiyumun tek kaynağının süt ile süt ürünleri olduğunu, demirin temel kaynağının da et olduğunu açıkladı.

Çocuklara Günlük 1 Litre Süt Yeter mi

Günlük kalsiyum ihtiyacının 1200 mg olduğunu söyleyen Özdemir, “Bunun da tek kaynağı süt ile süt ürünleridir. Bir insan günlük 1-2 süt ya da yoğurt tükettiği zaman kalsiyumu yeterli alabilir. Süt içme alışkanlığımız yok denecek kadar az seviyededir. Bir de gençler arasında çok daha az” şeklinde konuştu.

Dr. Özdemir, bilhassa gençlerin kalsiyumun gerekliliğinin farkında olmadığının hatırlatarak, ileri yaşlarda kalsiyum eksikliğinden kaynaklı kemik rahatsızlıklarının görüldüğünü, bahse konu hastalığa da Ülkemizde en çok Erzurum’da karşılaşıldığını söyledi.

Maalesef Türkiye’de süt ile süt ürünlerini yeterince tüketmiyoruz. Ülkemizde kemik hastalıklarıyla erken yaşlarda karşılaşılırken, Avrupa Birliği ülkelerinde 70’li yaşların ardından başlıyor.


-------- Sponsorlu İçerikler --------

Çocukların Süt İçip Uyuması Zararlı mı

Özdemir, “Yalnızca kalsiyumu almak önemli değil, onu vücuda lokalize etmek şart. O da hareket etmekle mümkün. Yani kalsiyumu alarak oturuyorsanız bunun kaslara, kemiklere lokalize olmadığı vakit bundan da bir netice alamıyorsunuz. Kalsiyumu günlük genel olarak olarak sütten ve yoğurttan karşılamak gerekiyor. Bunun haricinde peynir de tüketilebilir” ifadesini kullandı.

Süt İçtikten Sonra Uyumak

Annelere de tavsiye ve uyarılarda bulunan Prof. Dr. Özdemir, “Çocuklara süt içirerek, hemen uyutmamak gerekiyor. Çocuk sütünü içip, bir miktar hareket etmeli. Kalsiyumun vücuda lokalize olması bakımından hareket etmesi önemli ancak tabii çocuklar sütü günün her öğünü tüketmelidir” diyerek sözlerini bitirdi.

Bir önceki yazımız olan Plastik Pet Şişeler Kısır Yapıyor başlıklı makalemizde Erkeklerde, etkisi ve Hakan Çoksüer hakkında bilgiler verilmektedir.

--------Sponsorlu İçerikler--------

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir