cocuklarda-skolyoz-omurga-egriligi

Çocuklarda Skolyoz Hastalığı

1 Puan2 Puan3 Puan4 Puan5 Puan (Bu yazıya oy vermek ister misiniz?)
Loading...

Antalya Büyükşehir Belediyesi, halkın bilinçlenmesi amacıyla “Çocuğumda Skolyoz Var mı?” başlıklı bir konferansı yaptı.

Skolyoz Hastalığı ile ilgili konferans

Kültür Merkezi (AKM) Perge Salonunda gerçekleştirilen bu konferansa Antalya Eğitim – Araştırma Hastanesi Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Uzmanı Profesör Doktor Hürriyet Yılmaz da konuşmacı olarak iştirak etti.

Skolyoz yani diğer bir adıyla omurga eğriliği ile ilgili bilgi aktaran Dr. Hürriyet Yılmaz, omurga eğriliğinin en fazla kız çocuklarında görülmesinin altını çizdi.

Skolyoz (Omurga Eğriliği) Nedir?

Dr. Hürriyet Yılmaz, omurga eğriliğinin her yaştaki çocuklarda görülebileceğini vurgulayarak, “Günümüz modern teknolojinin hızla gelişmesi ile beraber bilgisayar başında çocuklarımızın çok vakit harcaması bel çevresinde probleme yol açabiliyor. Fakat skolyoz hastalığından kaynaklanan omurga eğriliği daha farklı oluyor. Skolyoz, normal dizilen omlinkarın belirli tarafa doğru eğrilmesidir ve tüm yaştaki çocuklarda rastlanabilmektedir. Omurga eğrilikleri herkeste görülebilir. Biz bunları istatistiğe ve derecelendirmeye soktuk. On dereceye kadar olan eğrilikler standart ve zararsızdır. 15 dereceye kadar olan eğrilikler ise hekim denetimi gerektiriyor. 25 derece üstündeki eğriliklerde ise kesinlikle tedavi olmak gerekir” dedi.


-------- Sponsorlu İçerikler --------

Nasıl Anlaşılır?

Çocuklarda omurga eğriliğinin bulunup bulunmadığı kolay bir test yapılarak ebeveynlerin evlerinde anlaşılabileceğini belirten Prof.Dr. Hürriyet Yılmaz, şu şekilde konuştu:

“Çocuklarınızı öne doğru eğerek arkadan dikkatli bir şekilde baktığınızda skolyoz olup olmadığı anlaşılabilir. Omuzları düşük olabilir, kalça kısmı belirli bir tarafa kaymış olabilir. Başka bir test olarak 2 elinizi belinize koyunca simetrik bir görüntü oluşması gerekmektedir. Şayet oluşmuyorsa kesinlikle doktora müracaat edilmelidir.

Erken teşhis oldukça önemlidir. Aşırı esnek olan çocuklarda skolyoz görülme riski daha fazladır. Esnek hareketlerinden kaynaklı omurgalarında kayma ihtimali bulunur. Ancak kilolu çocuklarda evde tanı koymak biraz daha güç oluyor. Şüphelendiğiniz bir durum varsa derhal uzmana müracaat edin.”

Profesör Doktor Hürriyet Yılmaz konuşmasının ardından vatandaşların sorduğu soruları yanıtladı.

Bir önceki yazımız olan Akran Zorbalığı Önleme başlıklı makalemizde akran, çocuklarda ve saldıranlık hakkında bilgiler verilmektedir.

--------Sponsorlu İçerikler--------

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir