cocukta-Astim-Oldugu-Nasil-Anlasilir

Çocuklarda Kronik Astım Alerjik Hastalığı

1 Puan2 Puan3 Puan4 Puan5 Puan (Bu yazıya oy vermek ister misiniz?)
Loading...

ÇOCUKLARDA ASTIM HASTALIĞI

Astım, çocukluk döneminin çok sık rastlanılan kronik hastalığıdır. Nefes darlığı, öksürük, göğüste doluluk ve hırıltılı solunum ile karakteristiğidir. Astım hava yollarının daralması ile beliren kronik bir hastalıktır.

 

Astım Hastalığı Çocuklarda Ne Sıklıkla Görülür?

Çocukluk döneminde çok sık  rastlanan kronik hastalık, astım sıklığı ülkemizde % 5-11 civarındadır.
Çocukluk döneminde okul kaybı ve hastane yatışlarının önemli bir nedenidir.

Çocukta Astım Olduğu Nasıl Anlaşılır?

Ailede astım ve allerji öyküsü bulunması, Çocuğun maruz kaldığı allerjenlerin ve irritan maddelerin bilinmesi, Bulguların sıklığı ve önem derecesinin saptanması, Solunum fonksiyon testlerinin yapılması gerekmektedir.


-------- Sponsorlu İçerikler --------

Alerjenin belirtilerine ilişkin testler de yapılabilir ancak alerjisi olmadan da benzeri şikayetleri olan çocuklar vardır. Fakat altta yatan alerjik bir zemin var ise çocukların daha yakından takip edilmesi gerekir.

Astımı olan kişiler genelde aralıklı olarak ortaya çıkan “hırıltı, nefes darlığı, göğüste sıkışma hissi, sadece öksürük” gibi şikayetler ile doktora başvururlar. Genellikle bu şikayetler bir üst solunum yolu enfeksiyonunu takiben başlar. Bunun dışında 6 yaşından büyük çocuklarda solunum fonksiyon testleri ( akciğer kapasitesini ölçen testler) tanıda yardımcıdır.

Sağlıcakla Kalın Sevgili Bilgi Doktoru Ailesi.

Bir önceki yazımız olan Karnesi Kötü Gelen Çocuğa Nasıl Davranmak Gerekir başlıklı makalemizde Aile, Çocuklara Karne Yaklaşımları ve çocuklarda hakkında bilgiler verilmektedir.

--------Sponsorlu İçerikler--------

1 YORUM

  1. Pingback: 200 Çeşit Virüs –

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir