cocuk-isitme-kaybi-ders-okul-aile

Çocuklarda İşitme Kaybı Nasıl Anlaşılır

1 Puan2 Puan3 Puan4 Puan5 Puan (Bu yazıya oy vermek ister misiniz?)
Loading...

Çocuklarınızdaki başarısızlığın nedeni kulak olabilir…

işitme engelli çocuk resmi

Çocuklarda bilhassa ilkokul ve anasınıfı çağlarında işitsel ve görsel zekanın işlenmesinin gerekliliği ile ilgili bilgi veren Uzm. Dr. Sevilay Küçük Aynacı, bu çağlarda ders başarısında düşüklük, derse konsantre olamama, dersi iyi dinlememe gibi sorunların çocukta işitme kaybına bağlı olabileceğini hatırlattı.

İşitsel ve Görsel Zekanın İşlenmesinin Önemi

Uzm. Dr. Aynacı, erken teşhis ve tedavinin ciddiyetini uvurgulayarak, “Çocuklarda zeka genetik, tabii ki bunun işlenmesi oldukça önemli. İşitsel ve görsel uygulanmasında kulak burun boğaz uzmanlarına önemli görevler düşmektedir. Çünkü bilhassa ilkokul ve anasınıfı çağlarındaki işitme kayıpları bazen fark edilmeyebiliyor.

 

Kulak Burun Boğaz Uzmanı Doktor Sevilay Küçük Aynacı, çocuklarda ders başarısızlığı ya da dikkat bozukluğunun işitme kaybına bağlı olabileceğini belirtti.

Bunlar genel olarak ortakulak enfeksiyonuna bağlı olmaktadır ve çocuk ilkokula geldiği vakit öğretmeni tarafından sınıfta tembel, haylaz, derslerinde başarılı değil, dersi iyi dinlemiyor, konsantre değil gibi bir takım şikayetlerle velisine iletiliyor. Doğrusu bu tarz çocuklarda işitme kaybının olup olmadığının araştırılması gerekiyor. Anne ve babalarına kesinlikle kulak burun boğaz uzmanına götürmelerini tavsiye ediyorum” dedi.


-------- Sponsorlu İçerikler --------

karnesi kötü gelen çocuk

Çocuk Sahibi Ailelere Tavsiyeler

Uzm. Dr. Sevilay Aynacı, işitme kaybının seviyesine bağlı tedavi edilebileceğini söyleyerek, şu şekilde devam etti:

“Benim velilere önerim, şayet çocukların okul başarısında azalma olduğunu düşünüyorsanız, dersi dinlemiyor ya da başarısız diye tanımlıyorsanız, kesinlikle bir kulak burun boğaz doktoruna götürün ve kulak testi yaptırın.

Ortakulak basıncı ölçtürün ve işitme testi yapılsın. Altta bir otitismedia (ortakulak iltihabı) olabilir. Bunun da erken tedavisi çok gerekiyor. Antibiyotiklerle veya kulak zarına yapılan parasentez diye adlandırdığımız girişimlerle ya da kulak zarına tüp takılarak bundan kalıcı olarak kurtulabilir ve artık rahat – sağlıklı duyabilir.”

Bir önceki yazımız olan Hangi Kepek Ekmek Zararlı başlıklı makalemizde ekmek, hangi ve kepek hakkında bilgiler verilmektedir.

--------Sponsorlu İçerikler--------

1 YORUM

  1. Pingback: Akran Zorbalığı Önleme » Bilgi Doktoru

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir