cocuklara-yasaklanan-siddet-icerikli-bilgisayar-oyunu-minecraft

Çocuklara Zararlı olan ve Yasaklanan Bilgisayar Oyunu Minecraft

1 Puan2 Puan3 Puan4 Puan5 Puan (3 Kişi Oy Verdi, 5 üzerinden ortalama puan: 4,67. Bu yazıya oy vermek ister misiniz?)
Loading...

Bakanlık Çocukların oynadığı bilgisayar oyunlarına el attı.

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı, 2009 senesnden bu yana dünya çapında 100 milyon oyuncuya ulaşan ve Türkiye’de de hızla yayılan bilgisayar oyunu “Minecraft”ı incelemeye aldı.

Şiddet İçeren Çocukların Oynadığı Yasak Bilgisayar Oyununu Adı Nedir

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Ayşegül İslam dün Meclis kulisinde gazetecilerle sohbet ederken ilginç bir soru geldi. “Minecraft isimli bir oyun var. Bu oyunda eşini (karısını) öldüren oyunculara puan veriliyor. Bu tür şiddet içeren bilgisayar oyunlarıyla alakalı bir çalışmanız mevcut mudur?” sorusu üzerine bunu ilk defa duyduğunu belirten bakan, “Şikâyetlerle bizzat ilgileneceğim. Arkadaşlarımız oyunu inceleyecek ve şiddet unsuru olup olmadığına bakacaklar. Oyunla ilgili hukuki olarak ne yapabiliriz, değerlendireceğiz” dedi.

HABERİN VİDEOSU

Bakan İslam, Çocuk Hizmetleri Genel Müdürlüğü’ne de inceleme talimatı verdi. Genel müdürlük, oyunun bütün aşamalarını mercek altına aldı ve “şiddet” unsuru aramaya başladı. Çocukların gelişimine olumsuz etki edecek kısımların belirlenmesi durumunda, oyunun çocuklar tarafından oynanmasının önlenmesi için hukuki süreç işletilecek. Kullanıcılarına herhangi bir sınır olmadan istediği dünyayı kurma olanağı veren oyunla ilgili uzman görüşleri farklı:


-------- Sponsorlu İçerikler --------

MineCraft Bilgisayar Oyunu Tehlikesicocuklara-zararli-siddet-mine-craft-bilgisayar-oyunu-yasak

‘SALDIRGANLIK MEVCUT’

Koç Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Çiğdem Kağıtçıbaşı: Bu tarz oyunlarda hükmetmeye dayalı bir saldırganlık söz konusu. Şiddeti öğretiyorlar ve cazip şekle getiriyorlar. Saldırganlığı pekiştiriyor.

‘SURVIVOR Programına Benziyor’

Çocuk ve Ergen Psikiyatrı Prof. Dr. Emine Zinnur Kılıç: Oyun, bir hayatta kalma oyunu gibi düşünebilrsiniz. Bu bakımdan Survivor’a benziyor; çünkü oyuncu kendi dünyasını kurmaya, tek başına ve araç gereçsiz başlıyor. Sanal dünyada hayatta kalma mücadelesi veriyor. Araç-gereç geliştiriyor ve istediği şekilde dünyayı kuruyor.

Sahibi Kimdir – Kim Tasarladı – Hangi Ülkede Nasıl Oynanır – Kullanıcı Sayısı

Oyunun yapımcısı İsveçli Markus Persson. Oyun, 2009 senesinde , 1 haftalık çalışmayla tasarlandı. İnsanlara hayallerindeki dünyayı yaratma imkanı sunuyor. Oyunun bugün dünyada 100 milyondan fazla kullanıcısı bulunuyor. En çok kullanılan bilgisayar oyunlarının başında gelmektedir. Hiçbir reklam yapılmıyor. Oyun, oyuncu forumlarındaki konuşmalarla yayılıyor. Oyunda küplerle 2 ve 3 boyutlu tasarımlar yapılıyor.

Bir önceki yazımız olan İzmir Tren Patlaması İZBAN başlıklı makalemizde haberi, izmir ve nerede hakkında bilgiler verilmektedir.

--------Sponsorlu İçerikler--------

12 YORUM

 1. eLIR

  Kim söylediyse çok yalan söylemiş. Birbirini öldürme sadece PvP sunucularda var onlara zaten küçük çocuklar girmeyi pek bilmiyor. Onun dışında şiddet middet yok oyunda. Vurduğun şeyden kan bile çıkmıyor. Hayvanları öldürmessen aç kalırsın sen bir adaya düşsen aç kalıp ölcenmi?

 2. ece

  ya oyunda korkunç bişiy yokki salaklar ne ye yasaklıyonuz hem oyunda bikere kan yok bilip bilmeden konuşmayın lan salaklar niye yasaklıyonuz bilmem kan varmış silah varmış yalan yalan bi oynayın bakalım varmı yokmu

 3. ece

  oyunda silah kan yok bakın yasaklamayın lan yorumları bekleyin ya bi oynayıp görün görün bilip bilmeden konuşuyosunuz

 4. Pingback: 9 Şubat Sigarayı Bırakma Günü ile ilgili yazı » Bilgi Doktoru

 5. Pingback: Helyum Gazı Öldürür mü » Bilgi Doktoru

 6. Pingback: Gta Bilgisayar Oyunu Çocuklara Zararları » Bilgi Doktoru

 7. Pingback: Çocuklara Doğru ve Faydalı Oyuncak Seçimi » Bilgi Doktoru

 8. Goknur

  Bence bu oyunda dahil olmak üzere GTA serisinde özellikle GTA 5 kaldırılırsa çok isabetli olur ve online oynanmasına ayrıca bir tartışma konusu çocuklarımızın beyin hücreleri resmen iflas:(

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir