işitme engelli çocuk resmi

Çocuklara Söylenmemesi Gereken Sözler

1 Puan2 Puan3 Puan4 Puan5 Puan (Bu yazıya oy vermek ister misiniz?)
Loading...

“Okula henüz yeni başlamış bir çocuğun, korkularını hafife alarak ‘sen bebek misin?’, ‘bırak şu şımarıklığı’ gibi sözlerle kızıldığında, sorunları daha da büyüyecektir”

Necmettin Erbakan Üniversitesi Meram Tıp Fakültesi Çocuk ve Ergen Psikiyatrisi Anabilim Dalı Başkanı Doçent Doktor Sabri Hergüner, “bebek misin sen?, bırak artık şımarıklığı” şeklindeki laflarla okula yeni başlamış bir çocuğun korkularını hafife almanın, sorunları daha da çoğaltabileceğini ifade etti.

Çocukların Yaşamını Olumsuz Etkileyen Durumlar

Dr. Hergüner, çocuklarda okul endişesinin görülebileceğini, problem hızlıca çözülmediği taktirde sorunların giderek artabileceğini belirtti.

Bu durumun çocuğun eğitim yaşamını ve arkadaş ilişkilerini olumsuz yönde etkileyebileceğini vurgulayan Dr Hergüner, makul yaklaşımlar gösterilmeyen çocuğun okuldan uzaklaşabileceğini dikkat edilmesi gerektiğini hatırlattı.

Hergüner, okul endişesinin herhangi bir yaşta meydana gelebileceğini vurgulayarak, “Okul, öğretmen, arkadaş çevresi değiştiğinde de okula gitmeyi istememe durumu meydana gelebilir. Genellikle çocuk okuldan değil, anne-babasından ayrı kalacağından endişe duymaktadır. Bu durum okulun ilk haftasında, bilhassa anasınıfı ve birinci sınıfa başlayan çocuklarda çok fazla görülebilir” şeklinde konuştu.


-------- Sponsorlu İçerikler --------

Okula Yeni Başlayan Çocuklara Nasıl Davranmalı

Okul endişesine karşı, çocuğun mümkün mertebe hızlı okula başlaması ve sınıfına devam etmesi gerektiğini söyleyen Hergüner, şu şekilde devam etti:

Okula yeni başlayan çocuğun endişelerini hafife alarak “bebek olma!, şımarıklık yapma!” gibi sözlerle çocuklara kızıldığı taktirde sorunları daha da çoğalacaktır.

Çocuğun numara yaptığını düşünmek, çocukla alay etmek, kızmak, bağırmak durumu çözüme ulaştırmak yerine daha da zorlaştıracaktır. Yardım isteyen çocuğu azarlayarak hiçbir şey elde edemezsiniz. Çocukların ciddi bir bölümü ayrılığın üstesinden hızlıca gelebilir. Durumun üstesinden gelemediğini düşünen aile zaman kaybetmeden bir uzmandan yardım almalıdır.

Çocuklarımızla nasıl diyalog kurmamız gerektiği ile ilgili görüş ve önerilerinizi siz de değerli Bilgi Doktoru okurlarıyla paylaşabilirsiniz. Ayrıca bu konu ile alakalı sorularınız varsa cevaplamaktan memnuniyet duyarız. Sağlıklı günler geçirmeniz dileğiyle…

Bir önceki yazımız olan Grip Aşısı Ne Zaman Yapılmalı, Yan Etkileri var mı? başlıklı makalemizde 2014, 2015 ve Aşı hakkında bilgiler verilmektedir.

--------Sponsorlu İçerikler--------

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir