cocuklara-Dogru-ve-Faydali-Oyuncak-Secimi

Çocuklara Doğru ve Faydalı Oyuncak Seçimi

1 Puan2 Puan3 Puan4 Puan5 Puan (Bu yazıya oy vermek ister misiniz?)
Loading...

Son günlerde artan oyuncak kullanımı ile birlikte yayılan sağlıksız mallar aileleri endişelendiriyor. Artık çocukların eğitimleri ve gelişmesinde önemli yeri olan oyuncaklar, standartlara göre üretilmediğinde sağlık bakımından ciddi riskler taşıyor. Usulüne aykırı ülkeye sokulan ve merdiven altlarında üretilen oyuncakların kokuları, boyası ve tüyleri çocuklarımızın sağlığını ve yaşamını riske sokuyor tehlikeye atıyor.

Güvenlik Standartlarına Uygun Oyuncaklar

Oyuncak Ürün Müdürü Murat Üstünbaş, ebeveynlerin belli ölçütlerle sağlıksız malları ayırt edebileceklerini ifade etti. Üstünbaş “Oyuncaklarda olması gereken emniyet kuralları mevcuttur ve bunlara dikkat etmek gerekir. Çocukların oyuncakları ağız ve parmakla tanıma uğraşları çok görülen bir durumdur bu sebeple çocuklar zarar görebiliyor. Bu zararı minimuma indirmek için seçici olunması şart. Bu olumsuz durumları yaşamamak için oyuncakların güvenlik standartlarına uygunluğunun kontrol edilip, üretiminde kullanılan malzemeler incelenmelidir. Bu sebeple oyuncakları alırken kötü kokan, yanıcı, parlayıcı ve zehirleme ihtimali bulunan malzemelerden yapılmış oyuncaklardan kaçınılması ve ağır metal ve zararlı kimyasallar içermemesine dikkat edilmelidir” diye konuştu.

Bilhassa şiddet içeren veya şiddeti çağrıştıran oyuncakların daha fazla risk taşıdığını aktaran Murat Üstünbaş, bu şekildeki oyuncaklarda bulunan elektrik ve pil bağlantılarından kaynaklı dikkatli olmak gerektiğini söyledi.


-------- Sponsorlu İçerikler --------

Murat Üstünbaş, “Oyuncakların içerisindeki piller uzun müddet bekleyince içindeki kimyasallar akma yapabilmektedir. Çocuğun bu pillerle temasa geçmemesi ve açık elektrik kablolarına ulaşmaması amacıyla oyuncaklardaki pil ve elektrik kabloları bağlantılarının gizli yani ortalıkta görünmemesine dikkat etmek gerekir. Ve çocuğun ruh sağlığı bakımından ölme ve öldürme kavramlarını olağan kılan, silah başta olmak suretiyle çocuklar üstünde olumsuz etki bırakabilecek ve şiddet nedeni taşıyan oyuncaklardan kaçınılması lazım” dedi.

Çocukların Yaşına Göre Oyuncak Seçimi

Sağlıklı oyuncak tercihleri kadar çocuklarımızın gelişmelerine uygun olan oyuncakların da gerekliliğini vurgulayan Murat Üstünbaş, yaş gruplarına göre seçilen oyuncakların, çocukların fiziksel, duygusal ve zihinsel gelişimlerini destekleyeceğini ifade etti.

Murat Üstünbaş, “Uygun oyuncaklar çocuğun, odaklanma, konsantrasyon, parça tüm ve biçim zemin ilişkisi yeteneklerini geliştirirken; matematiksel düşünme ve sorun çözme yeteneklerinin de artmasını destekler. Beyni güçlendiren oyun ve oyuncaklar ile çocuğunuzun bilgiyi kopyalama, aktarma ve uzun-kısa zamanlı bellek yeteneğini geliştirir. Bunun yanı sıra müzikli oyuncaklarda hayal gücünü çoğaltır” dedi.

Eğitici oyuncaklar çocukların psikolojik, zihinsel, bedensel, gelişimine destek sağlamaktadır. Bu bilinçle oyuncak tercihlerinde, Avrupa Birliği oyuncak güvenilirliği ve çocuk sağlığı ölçütlerine uymayan oyun ve oyuncakları çocuklardan uzak tutmalıyız.

Bir önceki yazımız olan Karın Şişkinliğine Bitkisel Tedavi başlıklı makalemizde bitkisel, çare ve Karın hakkında bilgiler verilmektedir.

--------Sponsorlu İçerikler--------

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir