Cocuklar-Bahar-Alerjisinden-Nasil-Korunur

Çocuklar Bahar Alerjisinden Nasıl Korunur?

1 Puan2 Puan3 Puan4 Puan5 Puan (1 Kişi Oy Verdi, 5 üzerinden ortalama puan: 5,00. Bu yazıya oy vermek ister misiniz?)
Loading...

Saman Nezlesi – Alerjik Rinit – Bahar Alerjisi…!  Çocuklarımızı bu alerji hastalıklarından nasıl korumalıyız? Anne Babalar nasıl önlem almalı?

cocuklarda-alerjik-rinitBaharın gelmesi ile havada uçuşmaya başlayan polenler, alerjik bünyeye sahip çocuklarımızı tehdit ediyor. Dr. Belgin Aktaş, alerjik rinitin tedavi edilmemesi durumunda ciddi rahatsızlıklara neden olabileceğini açıkladı.

Soğuk ve yıpratıcı bir kışın sonrasında bahar mevsiminin tazeliği insanın içini açarken, bahar alerjisi ise giderek daha çok sayıda çocuğu tehdit ediyor. Acıbadem Üniversitesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Belgin Aktaş, burunda kaşıntı, boğaz kaşıntısı, tıkanıklık, akıntı, hapşırma ve öksürük ile kendini gösteren ‘alerjik rinit’ in tedavi edilmediğinde önemli hastalıklara sebep olabileceğini dile getirirken, tedavisinin ise mümkün olduğunu vurguladı.

Doğru teşhis ve tedavi

Birçok anne baba, toplum arasında saman nezlesi, bahar alerjisi olarak adlandırılan ‘alerjik rinit’ sebebiyle çocuklarının problemine çare arıyor. Hapşırık, burunda-boğazda ve gözde kaşıntı-sulanma, burunda tıkanma-akma derken yakınmalar başlıyor. Genelde bulguların tekrarlayan soğuk algınlığı atakları olarak algılanması, tedavide soğuk algınlığı ilaçları ya da alerjiye yol açan faktörü ortaya koymadan verilen alerji şurupları gibi yaklaşımlar tedavide geç kalınmasına yol açabiliyor.


-------- Sponsorlu İçerikler --------

Yaşam tarzına dikkat

Alerjik rinit tedavisinin ebeveynlerin eğitimi, alerjenden korunmak için hayat şartlarının düzenlenmesi ve ilaç tedavisinden oluştuğunu ifade eden Dr. Aktaş, “İlaç tedavisinde ilaç kesilince çevresel tedbirler de yeteri kadar alınmamışsa alerji tekrar başlayabiliyor. İğne ya da dilaltı damla olarak uygulanan aşı tedavisi yeni alerjen duyarlaşmasını ve astım oluşumunu önleyebilen oldukça önemli bir tedavi biçimidir. Fakat bu tedavi kararı ve takibi kesinlikle çocuk alerji uzmanı tarafından yapılmalı” dedi.

 

Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar

* Polenlerin yoğun olduğu zamanlarda mümkün olduğunca dışarıya çıkmayın.
* Dışarıdan eve geldiğinizde giysilerinizi çıkartın.
* Sokağa çıkarken kesinlikle maske ve gözlük takın.
* Eve geldiğinizde bütün vücudunuzu yıkayın.
* Polen filtreli hava temizleyicilerden yararlanın.

Çocukların Başarı Durumunu Etkiler mi?

Dr. Belgin Aktaş, tedavide geç kalırsanız alerjik rinitin astımdan sinüzite, orta kulakta sıvı toplanması ve buna bağlı işitme kayıplarına, okul başarılarında düşüşten dikkat dağınıklığına, konsantrasyon sorunlarına ve uyku bozukluğuna kadar pek çok probleme yol açabildiğini belirtiyor.

Bir önceki yazımız olan Bebeklerin Kabızlık Sorunu Nasıl Giderilir? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

--------Sponsorlu İçerikler--------

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir