Beyni Temizleyen Kür (Kimyon – Amonyak – Acı Dülek)

Kara Kimyon, Amonyak ve Acı Dülek Kürü

İbn-i Sina reçeteleri içerisinde önemli yer tutan burundan çeki­len ilaçlar genellikle sade olarak nitelendirilebilecek karışımlardan oluşuyor. Sina’nın Tıp Kanunu isimli kitabında tavsiye ettiği ilk bitki karışımı beyin için temizleyici özellikler içeriyor; karışım aynı za­manda beyinden fazla sıvıları da atıyor.

Burundan Çekilen Bitkisel İlaç Tarifi

Basit bir karışım olan bu reçetenin malzemelerini ve yapım şek­lini İbn-i Sina şu şekilde açıklıyor: 9 gram kara kimyon, 4.5 gram amonyak tuzu, 4.5 gram acı dülek.

Nasıl Uygulanır – Kullanımı

Beyni temizlemede etkili bu ilaç birkaç malzemelerden oluşuyor. Aşağıda sadece acı dülek bitkisinin açıklanmasıyla yetinildi.


-------- Sponsorlu İçerikler --------

Acı Dülek (Eşek Hıyarı):

İbn-i Sina Tıp Kanunu isimli kitabında acı düleğin kökünün, yapraklarının ve meyvesinin yumuşatıcı ve çözücü özellikte olduğunu belirtiyor. Açıklamasını yaptığımız karı­şımda bitkinin hangi kısmının kullanılacağı belirtilmese her tarafı faydalı olan bitkinin her hangi bir yerinin kullanılması büyük olası­lıkla aynı sonucu doğuracaktır.

Acı düleğin öz suyu, sütle birlikte uygulandığında da baş için olumlu sonuçlar doğuruyor. İbn-i Sina’ya göre sütle oluşturulan bu karışım burun deliklerinden damla olarak uygulanırsa başta birik­miş olan fazlalıkları dışarı atıyor.

--------Sponsorlu İçerikler--------

3 YORUM

  1. Pingback: Ayak Bnasırı için Bitkisel Kür » Bilgi Doktoru

  2. Pingback: Travmatik Beyin Hasarı Hakkında Bilinmeyenlerin Değerlendirilmesi » Bilgi Doktoru

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir